جمعه 26 شهریور 1400

شهید فرج الله قرمزی از شهدای عشایری استان چهارمحال و بختیاری

تاریخ خبر: شنبه, 12, 1400
قرمزی
ناحیه مقاومت بسیج عشایری استان چهارمحال و بختیاری
شهید فرج الله قرمزی از شهدای عشایری استان چهارمحال و بختیاری
شهید فرج الله قرمزی، بیستم مرداد ۱۳۳۹ در روستای نقنه چشم به جهان گشود.

شهيد«فرج الله قرمزي» از شهدای ژاندارمری است که چهارم اردیبهشت 1359 در کردستان به شهادت رسید. او در دوران تحصيل يكي از قهرمانان پرتاب ديسك و نيزه بود و چند مرتبه مقام اول مسابقات پرتاب دیسک را کسب کرد.

شهید فرج الله قرمزی، بیستم مرداد ۱۳۳۹ در روستای نقنه چشم به جهان گشود.


طایفه دره شوری گرم‌آباد

پدرش حمدالله از طایفه دره شوری گرم‌آباد بود. «دره‌شور» (درۀ نمک) ناحیه‌ای نزدیک وَرْدَشت، از توابع سمیرم و هم‌مرز با چهارمحال و بختیاری است که محل اولیۀ سکونت این طایفه بود. تا سن شش سالگی در دامن پر مهر و محبت مادر پرورش یافت.

بعد از دوران طفولیت جهت کسب علم و دانش به مدرسه راه یافت و پس از اتمام دوره ابتدایی به راهنمایی و سپس در دبیرستان مشغول به تحصیل شد.

مبارزه با رژیم شاهنشاهی

سال سوم دبیرستان که مصادف با شروع انقلاب شکوهمند اسلامی ایران بود؛ به فرمان امام لبیک گفت، درسش را ترک نمود و با دیگر برادران، بر علیه نظام شاهنشاهی به مبارزه پرداخت. او در تظاهرات و پخش اعلامیه‌های امام سهم بسزایی داشت.

لباس مقدس رزم پوشید

از پیروزی انقلاب اسلامی ایران چند صباحی نگذشته بود که گروهک‌های ملحد در کردستان بر علیه نظام جمهوری اسلامی قیام کردند.

فرج الله رفتن به سربازی را بر درس خواندن ترجیح داد؛ لباس مقدس رزم پوشید و بعد از دوره آموزشی ژاندارمری به کردستان اعزام شد.

همیشه به یاد خدا بود

او مدت زیادی بر علیه کفار داخلی و خارجی جنگید و حماسه آفرید و همان‌طور که همرزمانش نقل می‌کنند: سربازی متدین، با عبادت و همیشه به یاد خدا بود و دست از دعا و نیایش بر نمی‌داشت.

چنان قهرمانانه بر کفار می‌رزمید که در خیلی حملات تعدادی از آنان را به دَرَک واصل می‌کرد.

قهرمان پرتاب دیسک

شهید در دوران تحصیل یکی از قهرمانان پرتاب دیسک و نیزه بود و چند مرتبه مقام اول مسابقات پرتاب دیسک را کسب کرد؛ به همین منظور بیشتر در جبهه غرب جهت پرتاب نارنجک و نیزه از او استفاده می‌شد.

شهادت در کردستان

فرج الله به خاطر خلوص و نیت پاکی که به الله و علاقه قلبی به امام امت داشت چنان جنگید تا بالاخره در جبهه کردستان در چهارم اردیبهشت ۱۳۵۹ به آرزوی دیرینه اش که همان شهادت در راه خدا بود، رسید.

روحش شاد و راهش مستدام باد

افزودن دیدگاه جدید